
Kedves Olvasók, Tisztelt Kollégák!
300!
Nem a spártai harcosokról kívánunk megemlékezni, bár ők is megérdemelnék. Most az elmúlt mintegy 3 évtizedre emlékezünk.
A közlöny elérkezett a 300. számához!
Nagy dolog ez, hiszen esetenként viszontagságos időszakokat is túlélve megérte a mai napot ez a lap. Először is köszönjük mindazoknak, akik ezalatt a sok év alatt tevékeny résztvevői voltak a közlöny kiadásának, legyenek szerkesztők, főszerkesztők, cikkírók, grafikus munkatársak, nyomdai dolgozók! Nélkületek ma nem ünnepelhetnénk!
Ezt a számot ennek az alkalomnak szenteljük, és a fókusztémánkban megidézzük a múltat.
Ezt megelőzően beszámolunk a MÉK 2025. 05. 09-i, a Kopaszi-gáton megtartott küldöttgyűléséről, rövid számvetéssel a történtekről, illetve felsorolva a küldöttgyűlés határozatait.
Elindult a kötelező tervezői felelősségbiztosítás online bejelentő felülete, ismertetjük az ezzel kapcsolatos tudnivalókat.
Hírt adunk a MÉK Épületszerkezeti Kollégiumának megalakulásáról.
Új technológia rovatunkban olvashatunk a Rockwool BIM- könyvtáráról, a Multipor-rendszer tulajdonságairól, az URSA szigetelőanyagairól, valamint a Mapei Budai Várban alkalmazott termékeiről.
Dübörög a MÉK 2 hetente megjelenő építészeti podcastja, mindenkit arra biztatunk, hogy kövesse adásainkat. Aki hallja, adja át! Várjuk a nézőket és hallgatókat a különböző felületeken!
Mint ahogy fentebb jeleztük, mostani fókusztémánk a közlöny 300 száma. Mazsoláztunk régi közlönycikkekből, keresgélve azokat, amelyeknek még ma is van aktualitásuk. Ennek kapcsán szeretnénk a későbbiekben meg is szólaltatni néhány szerzőt az idei SzeptemberFeszt során.
Időutazásunkat egy 1997-es cikkel kezdjük, amelyben Sylvester Ádámmal beszélgetnek a BÉK feladatairól és terveiről. Bár eltelt 27 év, de mégis aktuális problémákat feszeget a cikk.
Ezt követi Bodonyi Csaba 12 pontja 1998-ból, melyben megfogalmazza a magyar építészek elvárásait. Sajnos 26 év után is van olyan pont, ami ma is az építészek elvárása, követelése, kívánsága, vérmérséklettől függően…
Ugyancsak 1998-as Polónyi Károly cikke, amelynek apropója, hogy volt egyszer egy Mérnök és Építész Egylet, és a MÉSZ szerepét vizsgálja.
Súlyos aktualitása van a következő cikknek 1999-ből, Batta Imre és Noll Tamás tollából, amely az Építészeti szolgáltatás és díjszámítás szabályzat tervezetéről szól, hiszen ma is küzdünk a megfelelő díjszabás meghatározásával, a téma ma is napirenden van. Reméljük, hogy a következő kerek lapszám ünnepekor már egy jól működő, mindenki által betartott díjszámításról szólnak majd az utódaink.
Izgalmas kérdést boncolgat Timon Kálmán 1999-es cikkében, miszerint miért nincs magyar építészeti kritika. Ezt a kérdést egyébként egy nemsokára megjelenő podcastban is igyekszünk körüljárni.
Ugyancsak 1999-ből származik a MÉK Elnöksége által jegyzett következő cikk is, amely az építész szakmagyakorlás kérdéseit vizsgálja, mely ma is aktuális.
Következő, 2000-ben megjelent cikkünk könnyedebb hangvételű, hiszen a 100. Építész Közlönyben megjelent 100 jó tanácsot tartalmazza az építészeknek. Érdemes megfogadni a tanácsokat!
Vajai Tamás 2002-es cikke újra komoly vizekre evez, szól építészetről, kamaráról, érdemes ma is elgondolkodni róla.
2004-ben Borvendég Béla írt cikket Az magyar hintalórul, avagy Európa megnevettetése címmel, némi malíciával, ámde aktuális és fontos témákat említve.
A MÉK Építészetpolitikai ad hoc Munkabizottságának 2005-ös cikke ugyancsak az építészet általános kérdéseit, problémáit boncolgatja, és sajnos megállapítható, hogy jó néhány kérdés ma is aktuális…
Ferch Magda 2005-ben „Ami összeköt – Nemzetközi tanácskozást tartottak az építészetpolitikáról a Műegyetemen” címmel írt egy rendezvényről, ahol megismerhető volt az akkori időszak nemzetközi építészeti gondolkodása.
Válogatásunk a 2007 előtti időszakról szól, mivel ez az a kor, amelynek közlönyei már nem érhetőek el digitálisan. Aki a 2007 utáni időszakra is kíváncsi, az bátran keresgéljen a MÉK honlapján a „Média” fül alatt, ahol ezen időszak közlönyei elérhetőek. Érdemes elmerülni a közelmúltban, érdekes következtetéseket lehet levonni az ott fellelhető tartalmakból, illetve mindabból, hogy az ott felvetett kérdések, problémák megoldása hol tart ma.
Mindenkinek jó nosztalgiázást és tartalmas közlönyolvasást kívánunk, azon leszünk, hogy a most felelevenített írások máig ható aktualitásait igyekszünk beépíteni a kamara munkájába!
Tutervai Mátyás
MÉK-alelnök, főszerkesztő