Különleges projekt a Budai Várban: a Pénzügyminisztérium épületének felújítása

Budapest egyik legikonikusabb épülete, a Budai Várnegyed szívében található egykori Pénzügyminisztérium épülete, ismét régi pompájában ragyog. Az 1901–1904 között Fellner Sándor tervei alapján neogótikus stílusban épült palota hosszú idő után visszakapta eredeti eleganciáját, köszönhetően az elmúlt évek során végzett átfogó felújításnak.

2021-ben kezdődött el a rekonstrukció, melyet a PM-TÉR6 Nonprofit Kft. megbízásából a West Hungária Bau Kft. és a Garage Kft. konzorciuma valósított meg, akik a teljes lebonyolításért és irányításért feleltek. Az ő munkájuk biztosította, hogy az épület magas színvonalon és a műemléki környezet szigorú előírásainak megfelelően újuljon meg.

A projekt célja az volt, hogy Fellner Sándor eredeti elképzelései szerint újítsák meg az épületet, modern funkcionalitással ötvözve azt. Ennek keretén belül kellett gyakorlatilag teljes generál- szinten az épületet visszabontani, a szükséges szerkezeteket eltüntetni és az újonnan tervezett szerkezeteket megépíteni.

A rekonstrukció során a szakkivitelezők a Mapei termékeit a hideg- és melegburkolás, valamint a térkövezés területén alkalmazták, összesen több mint 23 000 m² felületen.

Nagy lapok és lebegő lépcsők

Az épület teljes hidegburkolását a Dominó Kft. és a Stukkó Kft. megosztva végezték, a folyosók, a vizesblokkok, a lebegő lépcsők, a lépcsőházak, illetve a közösségi terek burkolatát varázsolták újjá, együttesen mintegy 15 000 m2 felületen.

A feladat változatos volt, a gyakran alkalmazott 60×60 cm-es lapokon túl 60×120 és 120×120 cm-es nagy lapok fektetésére is sor került, de az igazi kihívást a lebegő lépcsők kialakítása jelentette a szakkivitelezők számára. A 10–20 méter magasan, a két oldalról megtámasztott, de a közepén „lebegő” lépcsőket üzemben előregyártott, gérbe vágott, műgyantával ragasztott elemekből kellett elkészíteni, ezt kellett leburkolni és kétoldalt rozsdamentes e-profillal lezárni, ehhez milliméterpontos konszignációra volt szükség.

A burkolás során a Mapei termékei közül leggyakrabban felületelőkészítéshez Planitop Fast 330 habarcsot, aljzatkiegyenlítéshez Novoplan Maxi, illetve vizes helyiségekben Planex HR Maxi önterülő kiegyenlítőt, a lapok fektetéséhez pedig Primer G alapozót, Keraflex Extra S1 ragasztóhabarcsot használtak a szakemberek, illetve, ahol szükséges volt, ott Mapeguard UM 35 feszültségmentesítő és repedésáthidaló lemezt is beépítettek a burkolat alá.

Modulszőnyeg és faparketta

Az épületben a Szerva-Bár Kft. szakkivitelező két területen is végzett melegburkolási munkákat a Mapei termékeit használva:

– Az irodákban és a folyosókon 5000 m² felületen ragasztottak modulszőnyegeket, ehhez először az aljzatot Ultraplan Eco önterülő aljzatkiegyenlítővel készítették elő. Az aljzat előkészítését követően a modulszőnyegeket Ultrabond Eco Fix ragasztóba fektették.

– Szintén a folyosókon és az irodákban 1500 négyzetméteren háromrétegű, speciális tölgyfa parkettát fektettek, amelynek rögzítéséhez Ultrabond P913 2K Plus kétkomponensű ragasztóanyagot használtak. Az egyedi parkettát kapucinusmintában és táblaparketta-formában fektették le, ezzel is emelve az épület belső tereinek eleganciáját.

Térkövezés a Fortuna közben

Az épület környezetének megújítását a Mozaik Classic Kft. végezte. A Fortuna közben 1500 m²-en természetes kövek burkolását végezték Mapestone TFB 60 habarcs és Mapeflex PU 40 hézagkitöltő anyag felhasználásával. Az eredmény egy tartós és esztétikus burkolat lett, amely méltó kiegészítője az épület megújult homlokzatának.

A felújítás során a Mapei-termékek nemcsak a minőséget és a tartósságot biztosították, hanem a műemléki környezet kihívásainak is megfeleltek. A termékeken túl a Mapei kollegái szaktanácsokkal is tudtak segíteni, ez fontos része a Mapei küldetésének. Nézze meg a helyszínen készült videót!